Premiera podręcznika i 1 turniej w 2020 roku

23 lutego 2020 to dla nas dzień szczególny. Tego dnia miała bowiem miejsce premiera długo wyczekiwanej, papierowej wersji II edycji podręcznika do BW: Lee.

Kiedy podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu prac nad II edycją, nikt w naszej ekipie nie przypuszczał, że zajmie to tyle czasu. Początkowe założenia mówiły o kilku miesiącach pracy, z czasem jednak dochodziły coraz to nowe pomysły i rzeczy, które trzeba było przetestować i dobrze opisać. Przestawienie bowiem jednej cegiełki wpływa na 10 innych, z których kilka objawia się dopiero w testach po pewnym czasie. Największym wyzwaniem była jednak zmiana filozofii podręcznika. Druga edycja miała być o wiele bardziej elastyczna, jeśli chodzi o możliwości wprowadzania innych nacji, czy nawet konwersji na inne okresy historyczne.

O potrzebnym nakładzie pracy niech świadczy fakt, iż I edycja podręcznika liczyła 60 stron, zaś II liczy ich 160! Wiele z nich to zdjęcia i przede wszystkim liczne ilustracje, które pomagają w zrozumieniu zasad.

Niezmienne pozostały główne założenia – to system o wielkich bitwach, w których gracz wciela się w postać wodza naczelnego całej armii, który zmaga się z niepewnością mgły wojny i podejmowania decyzji bez pełnej informacji o przeciwniku. To właśnie mgła wojny i przede wszystkim dowodzenie są najważniejszymi elementami gry.

Jesienią tego roku udostępniliśmy wszystkie rozdziały podręcznika do ściągnięcia w internecie i rozpoczęliśmy przygotowania do druku wersji papierowej. Oprócz całego wstępniaka, posiada ona dodatkowe zdjęcia, a także spis treści, indeks i zbiór najbardziej potrzebnych tabel. Okładka podręcznika została wydrukowana na papierze kredowym o gramaturze 300g i pokryta folią. Wnętrze to błyszczący papier kredowy o gramaturze 130 g.
Cały podręcznik jest oprawiony za pomocą spirali – kółeczek, które przypominają trochę atlasy drogowe. Rozwiązanie to jest trwalsze niż oprawa klejona (nie rozklei się), umożliwi też złożenie podręcznika w odwrotną stronę i czytanie/pokazywanie tylko jednej, konkretnej strony, czego nie można zrobić w oprawach klejonych.

Mamy nadzieję, że podręcznik przypadnie Wam do gustu i dostarczy wiele radości z toczenia bitew w połowie XIX wieku. Stoi za nim ogromna praca wielu bardzo zaangażowanych osób – wymieniliśmy je wszystkie na pierwszych stronach książki. W tym miejscu dziękujemy Wam za to bardzo. Dziękujemy także wspaniałym graczom, których wsparcie daje nam ogromną energię do pracy. Ten podręcznik jest także jej efektem.

Wreszcie nie było by tego wszystkiego, gdyby nie sklep Bolter, który nie tylko jest miejscem do grania, a także dystrybutorem wszystkich naszych figurek, ale także wydawcą samego podręcznika.

Przy okazji premiery rozegraliśmy też pierwszy turniej w tym roku, który był jednocześnie częścią kampanii. Rywalizowały ze sobą dwie armie Unii i dwie Wielkiej Brytanii.

Brytyjczycy zdecydowali się najechać Maine i Minnesotę. Poniżej wybrane zdjęcia z bitew.

Wyniki turnieju:

MiejsceGraczMP zdobyteMP straconeDuże punkty
1Adam K.4396
2Bombel29155
3Wojtek K.17401
4Maciek P.12371

Na sam koniec chcielibyśmy przedstawić trzy zdjęcia, z najważniejszymi dla całego przedsięwzięcia osobami.

Są takie momenty w życiu, kiedy wreszcie dobiegnie się do mety, zrealizowawszy zaplanowany cel. To bardzo słodki moment, tym słodszy, im więcej trudu i wyrzeczeń było po drodze. Taki był dla nas ten dzień.

Jednocześnie to moment przygotowań do kolejnego startu i osiągnięcia kolejnej mety. W przygotowaniu bowiem mamy dużo fajnych rzeczy, o których pisaliśmy TUTAJ.

A kto chciałby zobaczyć jak wygląda podręcznik może obejrzeć krótki filmik, w którym go przeglądamy: