Stany Zjednoczone Ameryki Północnej (Unia)

Armia Unii składała się z kilku regularnych jednostek armii Stanów Zjednoczonych wzmocnionych licznymi oddziałami ochotników, a później żołnierzami z poboru. Posiadając przewagę liczebną i lepsze wyposażenie, ostatecznie zatriumfowała nad armią Konfederacji.

Dowódcę Unii będą prześladować niekompetentni generałowie i mała ilość jednostek weteranów. Trudno będzie przeprowadzać ofensywy, ale dosyć łatwo się bronić. Używając sprzyjającego terenu, silnej artylerii i przewagi liczebnej, armia Unii będzie w stanie wygrać z każdym przeciwnikiem.

Poniższa lista przedstawia armię Unii w latach 1861 – 1863 na wschodnim teatrze działań wojennych wojny secesyjnej.

Zasady specjalne

  • Za każde 3 jednostki piechoty (dowolnego rodzaju) i kawalerii w rozpisce, Unia otrzymuje dodatkową jednostkę piechoty (zwykłą – nie można jej ulepszać). Dodatkowe jednostki należy przydzielić do już istniejących dywizji. Dodatkowa jednostka nie liczy się do żadnych limitów, wynikających z liczebności armii (np. liczebności kawalerii, artylerii itd.).
  • Po rozstawieniu wszystkich znaczników patroli przez obie strony Unia może zamienić miejscami dwa z nich (z uwagi na świetne wykorzystanie kolei). Nie można dokonać tej zamiany ze znacznikami, które zostały wystawione według taktyk kawalerii.   
  • Dodatkowy limit dla artylerii. Unia może wystawić dodatkowo 1 baterię artylerii na każde 4 jednostki piechoty i kawalerii w swojej armii. Aby uniknąć zamieszania limit ten należy liczyć zupełnie osobno, poza zwyczajnym limitem wystawiania baterii armat.
  • Milicja może stanowić maksymalnie 1/2 jednostek piechoty (zaokrąglając w górę).

Uzbrojenie jednostek piechoty i kawalerii

Większość jednostek, zwłaszcza w pierwszym okresie wojny secesyjnej, była wyposażona w różne rodzaje broni. Nawet w ramach jednego regimentu na wyposażeniu znajdowały się muszkiety gładkolufowe i karabiny gwintowane różnych rodzajów. Jednostka, która nie ma wykupionej dodatkowej broni ma właśnie takie mieszane uzbrojenie. Wykupienie dodatkowej broni oznacza, iż jednostka jest w pełni wyposażona w dany rodzaj broni.

Uzbrojenie od 1866 roku

Wszystkie jednostki piechoty i kawalerii otrzymują karabiny odtylcowe.

Każda taka jednostka ma +3 WB i +2/+1 M (piechota/kawaleria) w walce ogniowej. Kupno innego rodzaju broni (np. karabinów gładkolufowych) niweluje ten modyfikator.

Karta „karabiny Spencera” od 1866 roku jest traktowana jako karta „Opatrzność”.

Ulepszania dla armii i generałów

UlepszenieKoszt w $
Dodatkowa karta bitewna25
Sprawny sztab40
Fortyfikacje polowe40
Balony40
Dodatkowa amunicja15
Dodatkowi adiutanci30
Dodatkowy znacznik patrolu40

Organizacja armii Unii

  • Dywizja piechoty liczy od 2 do 7 brygad.
  • Dywizja kawalerii liczy od 1 do 3 brygad.
  • Korpus liczy od 2 do 5 dywizji.
  • Korpus kawalerii liczy minimum 2 dywizje kawalerii.
  • Armia liczy nieograniczoną liczbę korpusów.

Unia może wystawić samodzielną dywizję kawalerii (również traktujemy ją jako „korpus”). Jeśli armia Unii liczy dwie lub więcej dywizje jazdy, to muszą być one skupione w osobnym korpusie kawalerii.

Oprócz nielicznych jednostek armii zawodowej, armia Unii była złożona w większości z jednostek ochotniczych, z których część szybko osiągała status weteranów. Niestety system uzupełnień w armii Unii nie był najlepiej skonstruowany. Stare regimenty bardzo rzadko otrzymywały uzupełnienia. Kiedy ich liczebność mocno spadła często je rozwiązywano, a żołnierzy rozpraszono po innych jednostkach. Nowi rekruci natomiast tworzyli nowe – niedoświadczone jednostki.

Z uwagi na to armię Unii obowiązuje limit, określający maksymalną liczbę jednostek weteranów i elity: 1 na 4 jednostki może być weteranami, 1 na 8 elitą.

Generałowie
W armii Unii generał artylerii korpusu jest darmowy.

Artyleria
Unia może tworzyć artylerię dywizyjną (tylko w dywizjach kawalerii), korpuśną (tylko w korpusach piechoty) i rezerwową armii.

Typ jednostki
Maksymalna liczba podstawek artyleriiLiczba baterii na podstawce
Dywizja kawalerii12
Korpus piechoty22 – 3
Artyleria rezerwowa armii52 – 3

Lista terenów armii Unii

Pensylwania czy Maryland były dobrze rozwinięte gospodarczo, sieć dróg i kolei była znacznie lepsza niż na południu. Liczne wzgórza pozwalały na ustawienie dobrej obrony i świetnych punktów dla artylerii.

Typ terenuIle terenów danego rodzaju wystawia każdy z graczy
Wzgórze5
Trudny teren4
Las3
Teren zabudowany3

Statystyki jednostek


Gods of war series