Rossiyskiy Imperatorskiy Flot

Spis Treści

Informacje ogólne

Geografia sprawiała, że Rosja musiała podzielić swoją flotę na wiele eskadr, operujących na różnych morzach i oceanach. Car jednak chciał łożyć duże pieniądze na rozbudowę nowoczesnej floty, wykorzystując doświadczenia krajów zachodnich (głównie Francji), ale również budując własne zdolności. Flota rosyjska posiada uniwersalne zdolności we wszystkich klasach okrętów i jest bardzo zróżnicowana.

Większość rosyjskich pancerników będzie porównywalna z analogicznymi konstrukcjami w innych krajach.

Krążowniki były budowane do przeprowadzania rajdów, będą szybkie i dobrze uzbrojone, ale o nienajlepszym opancerzeniu. Jeden z nich – Novik, to najszybszy okręt w swojej klasie w grze.

Rosyjskie niszczyciele były dobrej jakości, choć czasami słaba kontrola jakości sprawiała, że niektóre jednostki, np. torpedowce, miały słabe maszynownie i osiągały prędkość znacznie gorszą od zaplanowanej.

VI Epoka – predrednoty

GMT-RUS-001 Russian starter fleet

To idealny zestaw na początek przygody z rosyjską flotą. Zawiera on następujące elementy:
Modele okrętów:
– pancernik typu Borodino,
– krążownik pancernopokładowy Wariag,
– krążownik pancernopokładowy typu Pallada,
– krążownik typu Novik,
– 4 torpedowce klasy Pernov (po 2 trafiają na podstawkę)
Zestawy rozkazów x6
Karty okrętów x6
Koszulki ochronne na karty x6
Podstawki pod okręty z HDF’u x6

Od prawej do lewej. Borodino, Wariag, Pallada, Novik, Pernov.

GMT-RUS-002 Borodino class battleship

Klasa: 1
Długość podstawki: 14 cm.
Schemat kolorów: Flota bałtycka.
Liczba jednostek w opakowaniu: 1.
Liczba jednostek na podstawce: 1.
Liczba kart w zestawie: 1

Okręty typu Borodino to grupa 5 predrednotów zbudowanych na przełomie XIX i XX wieku. Projekt tych okrętów bazował na pancerniku Cesarewicz (zbudowanym przez Francuzów), choć zmodyfikowano go, m.in. używając rosyjskiego wyposażenia.
Okręty klasy Borodino są dobrze uzbrojone, mogą osiągnąć 18 węzłów prędkości i mają przyzwoity pancerz, co pozwala im stoczyć walkę z każdym pancernikiem tej epoki.

Borodino instrukcja składania.

GMT-RUS-003 Admiral Ushakov class coastal batleship

Klasa: 2
Długość podstawki: 10 cm.
Schemat kolorów: Flota bałtycka
Liczba jednostek w opakowaniu: 1.
Liczba jednostek na podstawce: 1.
Liczba kart w zestawie: 2.

Admirał Uszakow to typ pancerników obrony wybrzeża, zbudowanych w latach 90-tych XIX wieku. Ich celem było zwalczanie szwedzkich okrętów pancernych na Bałtyku.
Wszystkie trzy okręty tego typu zostały wcielone w skład II Eskadry Pacyfiku i wzięły udział w bitwie pod Cuszimą.
Mimo swojego wieku Admirał Uszakow będzie wartościowym dodatkiem do floty gracza. Bardzo silnie uzbrojony, jak na swoją wielkość, z uwagi na silne uzbrojenie będzie bardzo dobrze spisywał się w walce z krążownikami, choć w odpowiednich warunkach może też ukąsić wrogie pancerniki.

Okręt można skonfigurować na dwa sposoby, jako Admirała Uszakowa i Sieniawina – z rufową wieżą, która miała dwie armaty, lub Admirała Apraksina, z rufową wieżą, która miała jedną armatę.

Admirał Uszakow instrukcja składania. Ta wersja ma wieżę z dwoma armatami na rufie.
General-Admiral Apraksin ma na rufie wieżę z jedną armatą.

GMT-RUS-004 Pallada class protected cruiser

Klasa: 2
Długość podstawki: 12 cm.
Schemat kolorów: Flota bałtycka (Aurora), eskadra portarturska (Pallada, Diana).
Liczba jednostek w opakowaniu: 1.
Liczba jednostek na podstawce: 1.
Liczba kart w zestawie: 1.

Pallada to seria trzech krążowników pancernopokładowych, zbudowanych w latach 90-tych XIX wieku. Jeden z okrętów tego typu – Aurora – ciągle istnieje jako okręt muzeum.
Pallada jest silnie uzbrojona, zwłaszcza w artylerię lekką, więc jest bardzo dobrym okrętem, służącym do osłony ciężkich jednostek przez zagrożeniem ze strony niszczycieli i torpedowców.

GMT-RUS-005 Varyag class protected cruiser

Klasa: 2
Długość podstawki: 12 cm.
Schemat kolorów: Eskadra portarturska.
Liczba jednostek w opakowaniu: 1.
Liczba jednostek na podstawce: 1.
Liczba kart w zestawie: 1.

Wariag to krążownik pancernopokładowy, zbudowany przez stocznię William Cramp & Sons w Filadelfii.
Okręt zasłynął swoim udziałem w bitwie pod Czemulpo, gdzie wraz z kanonierką Korietz starł się z przeważającymi siłami japońskimi.
Wariag jest dobrze uzbrojony, zarówno w artylerię średnią, jak i lekką, szybki, chociaż jego opancerzenie jest oczywiście gorsze niż krążowników pancernych z epoki. Jako przeciwników powinien szukać raczej lżejszych jednostek nieprzyjaciela, tudzież szukać szczęścia w ataku torpedowym.

GMT-RUS-006 Novik class cruiser

Klasa: 3
Długość podstawki: 12 cm.
Schemat kolorów: Flota bałtycka (Izumrud, Zemczug), eskadra portarturska (Novik).
Liczba jednostek w opakowaniu: 1.
Liczba jednostek na podstawce: 1.
Liczba kart w zestawie: 1.

Krążownik Novik został zbudowany przez niemiecką stocznię Schichau w Elblągu. Mógł rozwijać 25 węzłów prędkości, co czyniło go najszybszym okrętem w swojej klasie. Nazywano go czasem niszczycielem niszczycieli. Był tak udaną konstrukcją, że na bazie tych samych planów zbudowano w Rosji jeszcze dwa krążowniki: Izumrud i Zemczug.
Dzięki swojemu uzbrojeniu i prędkości Novik będzie idealnym okrętem do zwalczania lekkich jednostek przeciwnika, choć warto go trzymać z daleka od cięższych okrętów – co będzie dosyć łatwe, z uwagi na dużą prędkość.

Novik
Izumrud, Zemczug

GMT-RUS-007 Korietz class gunboat

Klasa: 4
Długość podstawki: 8 cm.
Schemat kolorów: Barwy pokojowe (Korietz), eskadra portarturska (Madżur).
Liczba jednostek w opakowaniu: 2.
Liczba jednostek na podstawce: 1.
Liczba kart w zestawie: 2.

Korietz (Koreańczyk) to klasa kanonierek, zbudowanych w latach 80-tych XIX wieku przez stocznie m.in. w Szwecji. Dwie z jednostek tego typu (Korietz i Mandżur) operowały na Pacyfiku, pozostałe na Morzu Czarnym.
Korietz wziął udział wraz z krążownikiem Wariag w bitwie pod Czemulpo, choć z uwagi na słabe opancerzenie trzymał się z tyłu. Co charakterystyczne nie zdążono jeszcze pomalować tego okrętu na barwy wojenne, nadal pływał pomalowany na biało.
Korietz może być bardzo przydatną jednostką zarówno do walki z lekkimi jednostkami, będzie mu je łatwiej trafiać (bo sam jest okrętem 4 klasy), ale również do kąsania większych okrętów przeciwnika. Jego główne uzbrojenie stanowią bowiem armaty kalibru 203mm.

Korietz. W zestawie są dwa okręty tego typu, umieszczamy je pojedynczo na osobnych podstawkach.

GMT-RUS-008 Buinyi class destroyer

Klasa: 4
Długość podstawki: 8 cm.
Schemat kolorów: Flota bałtycka, eskadra portarturska.
Liczba jednostek w opakowaniu: 4.
Liczba jednostek na podstawce: 2.
Liczba kart w zestawie: 2.

Bujnym był typowym niszczycielem z początków XX wieku, wypierający koło 400 ton i mogący rozwinąć dużo ponad 20 węzłów prędkości, był koniem roboczym floty.
Manewrowy, szybki i wyposażony w 4 dobre torpedy będzie dużym zagrożeniem dla każdej jednostki przeciwnika.

Buinyi.

GMT-RUS-009 Pernov class torpedo boat

Klasa: 4
Długość podstawki: 6 cm.
Schemat kolorów: Flota bałtycka, eskadra portarturska.
Liczba jednostek w opakowaniu: 4.
Liczba jednostek na podstawce: 2.
Liczba kart w zestawie: 2.

Torpedowce były nadzieją wielu marynarek wojennych, zwłaszcza tych, które nie mogły sobie pozwolić na budowę wielu większych jednostek. Okazało się jednak, że te małe jednostki bardzo słabo radzą sobie na wzburzonym morzu, a torpedy na przełomie XIX i XX wieku nie były jeszcze tym, czym stały się choćby w trakcie I wojny światowej.

Zbudowany według francuskiego projektu typ Pernov jest uzbrojony w 4 torpedy, ale jego dużą wadą jest niska prędkość, wynosząca zaledwie 19 węzłów.

Pernov.

GMT-RUS-010 Peresvet class battleship

Klasa: 1
Długość podstawki: 14 cm.
Schemat kolorów: Flota bałtycka (Oslabia) lub eskadra portarturska (Pierieswiet i Pobieda).
Liczba jednostek w opakowaniu: 1.
Liczba jednostek na podstawce: 1.
Liczba kart w zestawie: 2.

Pancerniki typu Pierieswiet zostały zaprojektowane w połowie lat 90-tych XIX wieku jako szybkie pancerniki, mający duży zasięg, mogące wspierać rosyjskie krążowniki pancerne w działaniach rajderskich. Daleki zasięg okupiony został słabszym opancerzeniem, niż na typowych pancernikach tej epoki, a także nieco słabszym uzbrojeniem (4 armaty kalibru 254 mm, plus artyleria średnia i lekka). W porównaniu do dwóch pozostałych okrętów, Pobieda była wyposażona w nowocześniejszy pancerz typu Kruppa.

Dwa okręty tej klasy (Pierieswiet i Pobieda) uczestniczyły w bitwach pod Port Arthur i na Morzu Żółtym. Trzeci (Oslabia) wziął udział w bitwie pod Cuszimą. Okręty te są już bardzo ciekawe z malarskiego punktu widzenia – będzie można je pomalować na barwy eskadry z Port Arthur lub floty bałtyckiej.

Okręt ten będzie zatem tańszą (w punktach) alternatywą w stosunku do typu Borodino, z uwagi na wielką liczbę armat groźną zarówno dla pancerników, jak i krążowników przeciwnika. Ich dodatkową zaletą jest możliwość wykupienia opcji stawiacza min!

Pierieswiet w malowaniu eskadry portarturskiej.
Pierieswiet instrukcja.
Pierieswiet układ łodzi.

Become the most famous commander in history!