Zjednoczone królestwo

Poniżej znajdziesz poradnik jak pomalować armię Jego Wysokości Królowej Wiktorii. Należy go potraktować jako informację podstawową, która umożliwi pomalowanie waszych jednostek. Mnogość kolorystyczna armii brytyjskiej, zwłaszcza jednostek huzarów i kolonialnych była olbrzymia. Zachęcamy prowadzenia własnych poszukiwań w internecie i malowania swoich podstawek na kolory ulubionych regimentów. W tym względzie polecamy strony:

New York Ditigal Library – wspaniała kolekcja mundurów:
LINK 1
LINK 2
LINK 3

UNIFORMLOGY:
http://www.uniformology.com/00-MAIN-MENU.html

Wraz z wydawaniem nowych jednostek będziemy także dodawać je do niniejszego poradnika.

Figurki Brytyjczyków pomalowała dla nas Nutka Maluje.

Kolory:
Czerwień – scarlett blood, Vallejo 72.106
Czarny – black, Vallejo 70.950
Niebieski – blue, Vallejo 70.925
Zielony – German camo bright green, Vallejo 70.833

Biały kolor (pasy itd.) należy malować na samym końcu, już po washowaniu, gdyż po użyciu czerwonego washa zrobią się różowe, przy czarnym – będą wyglądały na szare itd. Kolory mundurów są na tyle jasne, że aby szczegóły (np. te pasy) były dobrze widoczne, musi być jak największy kontrast kolorystyczny – pisze Nutka. Z tego samego też względu użyliśmy jaśniejszego odcienia zieleni dla figurek Rifle Brigade. Użycie – zgodnie z oryginałem – ciemnozielonej farby spowodowałoby, że na figurkach w takiej skali mało co by było widać.

Spis Treści

DOWÓDZTWO

Generałowie

W zestawie znajdują się 4 pozy generałów. Jeden z nich występuje w mundurze galowym, pozostałych trzech w płaszczach, z czego jeden nosi Kilmanrock cap.
Czapki i kapelusze czarne, pompony białe. Kilmanrock cap może mieć złotą otokę.
Kurtka i płaszcz: mundur galowy czerwony, z niebieską szarfą, złoty pas, lampasy, pagony. Płaszcze granatowe, złote pagony.
Spodnie: granatowe.
Buty: czarne.

PIECHOTA

Piechota liniowa i milicja kanadyjska

Podstawowa jednostka brytyjskiej armii (zwłaszcza głównej). Mundury piechoty brytyjskiej i milicji kanadyjskiej są praktycznie takie same. Na nasze potrzeby – żeby łatwiej ich było odróżnić na polu bitwy, milicja nosi plecaki. Piechota na podstawce ma też piechurów w pozach strzeleckich, występujących przed szeregiem, co pokazuje również, że posiada cechę “lekka piechota”.
Czako czarne, z białym pomponem i złotą “kropką” na środku.
Kurtka czerwona, białe pasy, biała ładownica i saszetka na kapiszony (na środku piersi). Plecak czarny. Kołnierz granatowy.
Spodnie: czarne.
Buty: czarne.
Dobosze: bębny żółte z białymi wykończeniami, drzewce sztandaru brązowe (kolor drewna).

Piechota w hełmach korkowych

Jest to piechota liniowa, która pełniła służbę w afrykańskich i azjatyckich koloniach o tropikalnym klimacie. Idealny zestaw dla armii kolonialnej.
Mundury piechoty brytyjskiej w hełmach korkowych są bardzo podobne do tej w czakach i milicji kanadyjskiej. Podobnie jak w przypadku zwykłej piechoty, posiada ona piechurów w pozach strzeleckich, występujących przed szeregiem, co pokazuje również, że posiada cechę “lekka piechota”.
Hełm: biały, kremowy, lub piaskowy.
Kurtka: czerwona, białe pasy, biała ładownica.
Spodnie: czarne.
Buty: czarne.
Trębacz (tutaj nie ma doboszy): trąbka koloru złotego, reszta jak u zwykłych piechurów.
Oficer: trzyma w ręku w pistolet.

Royal Marines

W latach 60-tych i 80-tych XIX wieku mundury Royal Marines były praktycznie takie same, jak piechoty. Poniżej przykładowe mundury Royal Marines w czakach i hełmach korkowych.

Źródło: Wikipedia.

Sipajowie

Piechota rekrutująca się spośród rdzennych mieszkańców Indii. Sipajowie w latach 60. XIX wieku w Indiach byli podzieleni między armie 3 prezydencji: Madras, Bombaj i Bengal, z których najważniejszą była ta ostatnia. Regimenty miały różne kolory, od czerwieni, tożsamej dla armii brytyjskiej, przez różne odcienie brązu, beżowego, żółtego czy zielonego. Zdjęcia przedstawiają 3 różne wersje kolorystyczne regimentów.
Turban: zielony, czarny, czerwony, żółty, szary – różne kolory.
Kurtka: podobnie jak turban. Tutaj przedstawiliśmy wersję z mundurem czerwony, zielonym i brązowym. Pasy brązowe lub – w przypadku czerwonego munduru – białe.
Spodnie: w kolorze kurtki lub czarne (zwłaszcza przy czerwonym mundurze).
Oficer: jak w piechocie liniowej.
Dobosze: bęben jak w piechocie liniowej, reszta jak pozostali sipajowie.

West India Regiment

Żołnierzy do tych jednostek rekrutowano na Karaibach od końca XVIII wieku. Początkowo istniało kilka regimentów, z których stopniowo pozostał tylko jeden. Służyły one głównie na zachodniej półkuli, chociaż zdarzało się, że wysyłano je w różne, zapalne miejsca Imperium (np. brały udział w wojnie z Ashanti). To bardzo charakterystyczna jednostka, którą warto mieć w swojej armii (kolonialnej). WIR możemy stworzyć wykorzystując uniwersalny zestaw żuawów – wybierając figurki w turbanach (wyłącznie).
Turban: biały.
Kurtka: czerwona. Bluza pod kurtką biała. Można dodać złocenia na obrzeżach kurtki, lub na środku, gdzie są “guziki”.
Spodnie: granatowe. Ładownica biała. Złota klamra na pasie.
Oficer: podobnie, jak w piechocie liniowej. Czerwona kurtka, czarne spodnie. Rozwiane włosy 🙂
Dobosze: mundur jak reszta, bęben złoto-brązowy (membrana biała).

Rifle Brigade, Volunteer Rifle Corps (VRC)

Kolejny bardzo przydatny i uniwersalny zestaw. Można z niego stworzyć elitarną i słynną (kto oglądał filmy o Sharpie z czasów napoleońskich?) jednostkę zielonych kurtek (Rifle Brigade), która nadal funkcjonowała w połowie XIX wieku i odznaczyła się w wojnie krymskiej.

Oprócz przedstawienia “zielonych kurtek” można ten zestaw wykorzystać do jednostek VRC, czyli ochotników, którzy zaciągali się do tych nowo-powstałych formacji, gdy pojawiło się zagrożenie wojny z Francją w 1859. Skład społeczny formacji był bardzo szeroki i obejmował praktycznie wszystkie grupy społeczne nie będące arystokracją, jak mieszczanie, rzemieślnicy, bogatsi rolnicy, wykładowcy i studenci, a nawet np. bankowcy.
VRC miały przeróżne mundury – większość naśladowała piechotę liniową, a niektóre jednostki szkockie nosiły kilty. Najbardziej popularne kolory mundurów tej formacji to szary i ciemna zieleń (ta sama co w przypadku Rifle Brigade). W przypadku części szkockich jednostek przyjęto kolor ciemno-kawowy (tzw. ‘Elcho grey’ lub ‘Hodden grey’ – proponowana farba to field drab). Inne barwy to: czerwony (najczęściej z brązowymi pasami i granatowymi – rzadziej szarymi lub nawet w tartan (!) – spodniami), ciemno-szary a także jasno-szary. Wraz z różnymi kolorami wyłogów (m.in. szkarłatny, błękitny, niebieski, ciemnozielony), czyni to VRC formacją bardzo atrakcyjna pod względem malarskim. Dla odróżnienia od Rifle Brigade, proponujemy wybrać szary kolor dla malowania pierwszych jednostek tego typu.
Kapitalnym źródłem dla historii szkockich formacji ochotniczych formowanych (wraz z genezą powstania całego VRC) wraz z prezentacją przykładowych mundurów jest książka wydana w 1909 roku, dostępna pod tym adresem.

KAWALERIA

Huzarzy, yeomanry i patrole

Huzarzy od XVIII wieku należeli do najbarwniejszego rodzaju kawalerii europejskiej. Tak było nadal w okresie, którego dotyczy dodatek “Rule Britannia”. Na dodatek jednostki arystokratycznej milicji konnej, czyli yeomanry, nosiły bardzo często mundury huzarów. Nasze zestawy patroli również używają tych mundurów.
Ponownie zachęcamy do indywidualnych poszukiwań w internecie, gdzie można znaleźć mnóstwo przykładów barw poszczególnych regimentów.
Bermyce czarne z białą torbą (polecamy też czerwoną, wiele regimentów taką nosiło).
Kurtki granatowe ze złotym szamerowaniem (ozdoby na kurtce). Najlepiej zrobić je jako poziome kreski z przodu kurtki. Pas biały.
Spodnie: granatowe. Szabeltas w zależności od regimentu, polecamy np. czerwony (7 i 11 regimenty).
Buty: czarne.
Siodła: brązowe.

Kawaleria kolonialna (w tym spieszona)

Jazda kolonialna składała się z rdzennych mieszkańców, dowodzonych przez Brytyjskich oficerów. Nasze figurki przedstawiają jazdę z Indii. Podobnie jak w przypadku piechoty sipajów była ona podzielona podzieleni między armie 3 prezydencji: Madras, Bombaj i Bengal, z których najważniejszą była ta ostatnia. Regimenty miały różne kolory, od żółtych, przez zielone, beżowe, czerwone i wiele innych. Kto lubi kolory, będzie miał pole do popisu. Część żołnierzy jest wyposażona w lance, część ma szable.
Turban: zielony, czarny, czerwony, żółty, szary – różne kolory.
Kurtka: podobnie jak turban. Tutaj przedstawiliśmy wersję z mundurem żółtym i zielonym. Na plecach karabin (kolory metal + drewno).
Spodnie: w kolorze kurtki lub czarne.
Oficer: albo jak reszta konnych (ale ma hełm korkowy), albo typowy, brytyjski, czerwony mundur (zobacz piechota w hełmach korkowych).
Trębacz: jak reszta kawalerzystów plus złota trąbka.
Proporczyki na lancach: różne wzory kolorów. Czerwono-biały jest dosyć popularny (ale nie jedyny).

ARTYLERIA

Armaty Armstronga

Armata: laweta szara lub w kolorze drewna, lufa kolor metalu (ciemna), obręcze kół w kolorze metalu.
Kanonierzy są w dwóch wersjach. W zestawach metalowych są kanonierzy na lata 60. (1), zaś w zestawach żywicznych są mundury na wojnę krymską (2), które również były używane jeszcze w początkach lat 60.

(1) Mundury podobne do huzarów. Kurtki granatowe, biały pas skośny, złote wykończenia. Spodnie granatowe, buty czarne. Bermyce czarne, czerwone torby, na bermycy można pomalować złoty sznur.

(2) Kurtka, spodnie i czapka granatowe, buty czarne. Czapka na czerwony otok. Czerwone lampasy, kołnierz i mankiety przy rękawach. Naramienniki czerwone lub złote – (były czerwone ze złotym obramowaniem – co będzie lepiej wyglądać).

Słoń: słonica indyjska, bez kłów. Narzuta na słonia brązowa, z jasnymi elementami. Łańcuchy w kolorze metalu, wózek szary. Kornak ubrany tak jak sipajowie.

POZOSTAŁE JEDNOSTKI ORAZ PYTANIA I ODPOWIEDZI

Podstawki 1.5x6cm w armii brytyjskiej – czy i do czego używać?
Tego rodzaju podstawki będą potrzebne przy wystawianiu dodatkowych oddziałów: Artist Rifles a także: Gurkhów, Szkotów, Royal Marines, piechoty lekkiej dla piechoty kolonialnej. Żadna z tych formacji nie ma jeszcze dedykowanych modeli. Artist Rifles to de facto najbardziej znany oddział VRC, więc w tym momencie rekomendujemy, by używać figurek piechoty liniowej w pozach strzeleckich lub tych z zestawu Rifle Brigades.

Czy używanie Rifle Brigades jako VRC jest prawidłowe?
Modele zestawu Rifle Brigades prezentują żołnierzy z oporządzeniem regularnej piechoty brytyjskiej w pozach strzeleckich. VRC – jednostki ochotnicze – różniły się szczegółami oporządzenia, tj, miały nie więcej niż 1 pas na piersi (czasami w ogóle brak) wobec 2 u piechoty liniowej, a także inne oporządzenie przy pasie na biodrach. Kurtki VRC posiadały także czasami zdobienia (na piersiach i rękawach) nie występujące u piechoty liniowej – jednak nie byłyby one raczej widoczne u figurek w tej skali.
Z powyższych powodów rekomendujemy używanie zestawu Rifle Brigade. Docelowo wydawnictwo ma w planach wypuszczenie oddzielnych modeli dla tej formacji, ale jest to przyszłość odległa.

Co z Royal Marines?
Royal Marines praktycznie nie różnili się wizualnie od żołnierzy brytyjskiej piechoty liniowej. Rekomendujemy używanie figurek w pozach strzelających z zestawu Rifle Brigade w malowaniu piechoty liniowej.

Jak wystawiać West India Regiment?
Ta formacja ma już swoje dedykowane modele – są to drukowane zestawy żuawów. Należy wybrać z pośród nich modele z turbanami na głowie. Ich malowanie opisano powyżej.

Co z gwardią pieszą i kawalerią brytyjską – poza huzarami i yeomanry?
Tymczasowo rekomendujemy używanie piechoty liniowej dla piechoty gwardii i obecnych modeli huzarów dla reszty kawalerii brytyjskiej. Docelowo formacje będzie posiadać dedykowane modele. Dla ciężkiej kawalerii brytyjskiej (gwardia) – ze względu na najmniejsze różnice wizualne – dopuszczamy zastępowanie modelami francuskich kirasjerów.

Become the most famous commander in history!