Zjednoczone królestwo

Poniżej znajdziesz poradnik jak pomalować armię Jego Wysokości Królowej Wiktorii. Należy go potraktować jako informację podstawową, która umożliwi pomalowanie waszych jednostek. Mnogość kolorystyczna armii brytyjskiej, zwłaszcza jednostek huzarów i kolonialnych była olbrzymia. Zachęcamy prowadzenia własnych poszukiwań w internecie i malowania swoich podstawek na kolory ulubionych regimentów. W tym względzie polecamy stronę http://www.uniformology.com/00-MAIN-MENU.html a także liczne galerie na Pinterest’cie.

Wraz z wydawaniem nowych jednostek będziemy także dodawać je do niniejszego poradnika.

Figurki Brytyjczyków pomalowała dla nas Nutka Maluje.

Kolory:
Czerwień – scarlett blood z Vallejo
Czarny – negro z Vallejo
Niebieski – azul intenso z Vallejo
Zielony – camo bright green z GW

Biały kolor (pasy itd) należy malować na samym końcu, już po washowaniu, bo przy czerwonym washu zrobią się różowe, przy czarnym będą wyglądały na szare itp.
Kolory mundurów są na tyle jasne, że aby szczegóły (np. te pasy) były dobrze widoczne musi być jak największy kontrast kolorystyczny. (Nutka).

Generałowie:

W zestawie znajdują się 4 pozy generałów. Jeden z nich występuje w mundurze galowym, pozostałych trzech w płaszczach, z czego jeden nosi Kilmanrock cap.
Czapki i kapelusze czarne, pompony białe. Kilmanrock cap może mieć złotą otokę.
Kurtka i płaszcz: Mundur galowy czerwony, z niebieską szarfą, złoty pas, lampasy, pagony. Płaszcze granatowe, złote pagony.
Spodnie: Granatowe.
Buty: Czarne.

Piechota liniowa i milicja kanadyjska:

Mundury piechoty brytyjskiej i milicji kanadyjskiej są praktycznie takie same. Na nasze potrzeby – żeby łatwiej ich było odróżnić na polu bitwy, milicja nosi plecaki. Piechota na podstawce ma też piechurów w pozach strzeleckich, występujących przed szeregiem, co pokazuje również, że posiada cechę “lekka piechota”.
Czako czarne, z białym pomponem i złotą “kropką” na środku.
Kurtka czerwona, białe pasy, biała ładownica i saszetka na kapiszony (na środku piersi). Plecak czarny.
Spodnie: Czarne.
Buty: Czarne.
Dobosze: Bębny żółte z białymi wykończeniami, drzewce sztandaru brązowe (kolor drewna).

Sipajowie:

Sipajowie w latach 60-tych XIX wieku w Indiach byli podzieleni między armie 3 prezydencji: Madras, Bombaj i Bengal, z których najważniejszą była ta ostatnia. Regimenty miały różne kolory, od czerwieni, tożsamej dla armii brytyjskiej, przez różne odcienie brązu, beżowego, żółtego czy zielonego. Zdjęcia przedstawiają 3 różne wersje kolorystyczne regimentów.
Turban: Zielony, czarny, czerwony, żółty, szary – różne kolory.
Kurtka: Podobnie jak turban. Tutaj przedstawiliśmy wersję z mundurem czerwony, zielonym i brązowym. Pasy brązowe lub białe (przy czerwonym mundurze).
Spodnie: W kolorze kurtki lub czarne (zwłaszcza przy czerwonym mundurze).
Oficer: Jak w piechocie liniowej.
Dobosze: Bęben jak w piechocie liniowej, reszta jak pozostali sipajowie.

Huzarzy, yeomanry i patrole:

Huzarzy od XVIII wieku należeli do najbarwniejszego rodzaju kawalerii europejskiej. Tak było nadal w okresie, którego dotyczy dodatek “Rule Britannia”. Na dodatek jednostki arystokratycznej milicji konnej, czyli Yeomanry nosiły bardzo często mundury huzarów. Nasze zestawy patroli również używają tych mundurów.
Ponownie zachęcamy do indywidualnych poszukiwań w internecie, gdzie można znaleźć mnóstwo przykładów barw poszczególnych regimentów.
Bermyce czarne z białą torbą (polecamy też czerwoną, wiele regimentów taką nosiło).
Kurtki granatowe ze złotym szamerowaniem (ozdoby na kurtce). Najlepiej zrobić je jako poziome kreski z przodu kurtki. Pas biały.
Spodnie: Granatowe. Szabeltas w zależności od regimentu, polecamy np. czerwony (7 i 11 regimenty).
Buty: Czarne.
Siodła: Brązowe.

Armata Armstronga:

Armata: Laweta szara lub w kolorze drewna, lufa kolor metalu, obręcze kół w kolorze metalu.
Kanonierzy: Mundury podobne do huzarów. Kurtki granatowe, biały pas skośny, złote wykończenia. Spodnie granatowe, buty czarne. Bermyce czarne, czerwone torby, na bermycy można pomalować złoty sznur.


Gods of war series