GML-UK-183 Naval Brigades

Rozrastające się szybko brytyjskie imperium kolonialne potrzebowało dużej liczby żołnierzy do utrzymania zdobytych posiadłości na całym globie, czy wymuszenia korzystnych traktatów handlowych, jak np. w trakcie wojen opiumowych, czy otwierania Japonii. Jednakże armia brytyjska była relatywnie mała i choć często wzmacniano ją lokalnymi siłami, to wciąż posiadała zbyt szczupłe siły, aby sprostać wszystkim, postawionym jej zadaniom. Było to szczególnie widoczne, kiedy królestwo toczyło kilka wojen jednocześnie, jak np. w trakcie powstania sipajów, gdy jednocześnie trwała II wojna opiumowa (a niedługo później rozpoczęły się kolejne walki na Nowej Zelandii).
Aby wzmocnić liczebnie wojska lądowe postanowiono skorzystać ze wsparcia najpotężniejszego, brytyjskiego rodzaju sił zbrojnych – marynarki wojennej, czyli Royal Navy. W tym celu, na wyspie Wight, która została nazwana HMS Excellent, otworzono ośrodek szkoleniowy, w którym nauczano marynarzy taktyki walki na lądzie.
Dzięki temu oddziały marynarzy wzięły udział w prawie każdym ważniejszym konflikcie drugiej połowy XIX wieku, w którym walczyli Brytyjczycy. Od wojny krymskiej, przez powstanie sipajów, drugą wojnę opiumową, ekspedycję do Abisynii, wojny zuluskie i burskie.

Zawartość zestawu

Ten zestaw zawiera następujące paski żołnierzy: 15 zwykłych, 3 dowódcze i 3 doboszy. Każdy pasek liczy 4 figurki, dając całkowitą ilość 84 modeli w zestawie.

Zestaw jest dostępny na stronie naszego dystrybutora, sklepu Bolter.

Kliknij, aby przejść do sklepu.

Jednostka w grze

Naval Brigade występuje w brytyjskiej armii kolonialnej. Za każde 3 takie brygady w rozpisce gracz otrzymuje jedną darmową. Są również konieczni, jeśli chcemy wystawić artylerię morską.

Naval Brigades mają 9 ruchu, 7 Walki Ogniowej, 6 Walki Wręcz, 5 Morale, 4 Zwartości, mają od razu status weteranów i kosztują 120$. Można im dokupić batalion Royal Marines*, który doda im cechę “lekka piechota”. Jako opcja uzbrojenia można im dać muszkiety gładkolufowe, które zmniejszą ich siłę ognia, ale sprawią też, że będą tańsi.

Mundury i malowanie

W połowie XIX wieku Naval Brigades przechodziły liczne zmiany, związane z szybko zmieniającym się uzbrojeniem, a także różnymi warunkami klimatycznymi, w których przyszło walczyć marynarzom.

Elementy figurki.

MUNDUR SZEREGOWEGO:

Nakrycie głowy:

Kapelusz słomkowy z rondlem oraz granatowy lub czarny otok. Zgodnie z ówczesną modą figurki mają wąsy i/lub brody.

Kurtka i wyposażenie:

Biała koszula z podwiniętymi rękawami, na którą zarzucona jest niebieska, marynarska chusta, zawiązana z przodu.
Pasy brązowe – dwa skośne i jeden poziomy, ze srebrną klamrą. Obok klamry niewielka torba na kapiszony.
Z tyłu manierka i torba na amunicję (brązowe), a także kordelas (rodzaj broni białej).

Do tego standardowo torba na amunicję, manierka, torba zwykła – jak w piechocie liniowej. Torba na kapiszony zamiast na sercu, to też na pasie poziomym, tylko bardziej na lewym boku (torba na amunicję na lewym).

Spodnie i buty:

Granatowe, długie spodnie i czarne buty.

Broń:

Oprócz zawieszonego przy boku kordelasu, główną bronią jest karabin, który figurki niosą na ramieniu.

DOBOSZ :

Mundur jak u szeregowców, ale zamiast karabinu jest oczywiście bęben. Pas, na którym jest zawieszony jest brązowy. Sam bęben czerwony, membrana w kolorze skóry.

CHORĄŻY:

Mundur jak u szeregowego, zamiast karabinu niesie sztandar (kolor drewna, szczyt złoty).

OFICER:

Mundur oficera Naval Brigades jest wyraźnie odmienny. Na głowie ma korkowy hełm (biały, najlepiej pożółkły, może też być piaskowy) z granatowym otokiem.
Jest ubrany w płaszcz (granatowy/ciemnoniebieski), spod którego wystaje jasna apaszka. Do tego brązowy pas ze złotą klamrą, białe spodnie i czarne buty. W ręku trzyma szablę lub kordelas.

* Royal Marines
Do przedstawienia Royal Marines należy zastosować figurki Rifle Brigade/VRC lub piechoty liniowej w pozach strzeleckich i umieścić na podstawce 1.5x6cm – tak jak znaczniki lekkiej piechoty (o ile ktoś nie woli umieścić ich od razu na podstawce Naval Brigade).
Należy je pomalować w standardowe barwy piechoty liniowej (w skali 6mm różnice umundurowania pomiędzy tymi formacjami nie będą widoczne).

Malowanie figurek (autor: Jakub Golec) można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Kliknij na obrazek, aby go powiększyć.

Uwaga! Wszystkie modele są wykonane w skali 6 mm i nie są pomalowane. Klej, farby i podstawki nie są częścią zestawu. Modele zostały wykonane w żywicy, za pomocą technologii druku 3D i mogą zostać uszkodzone, jeśli nie będzie się z nimi odpowiednio obchodzić. Zawiera małe części i nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 14. roku życia.

Become the most famous commander in history!