Ogólne zasady malowania w skali 6 mm

Poniżej przedstawiamy poradnik napisany przez Rafała Piątka, który pomalował dla nas kilkadziesiąt podstawek dla armii Unii i Konfederacji. Jego doświadczenie na pewno bardzo pomoże rozpoczynającym przygodę z malowaniem skali 6 mm. Jedną rzecz warto zapamiętać od razu.

Malowanie figurek w skali 6 mm jest bardzo proste!
Trzeba natomiast zmienić zupełnie swoje podejście, zwłaszcza jeśli ma się doświadczenie w malowaniu większych skal, jak 28 mm.
Oto co radzi Rafał

Najważniejsza zasada: w figurkach w skali 6 mm NIE chodzi o detal ale o efekt całościowy. Im bardziej skupisz się na próbie malowania wielu detali, tym bardziej utrudnisz sobie pracę, a efekt końcowy nie będzie godny zauważenia.
Z odległości pół metra tych detali nie będzie widać, a podczas bitwy będziesz obserwował figurki często z jeszcze większego dystansu. Skala 6 mm jest skalą służącą do rozgrywania wielkich bitew, a nie mająca przynosić radość z malowania detali pojedynczych figurek. Oczywiście pewna doza szczegółowości jest potrzebna, bo wpływa pozytywnie na widok całego oddziału, możemy do tego zaliczyć pasy, ładownice, sprzączki na pasach itd. Ostatecznie poziom szczegółowości zależy tylko od Ciebie.

Dziennik bojowy malarza 6 mm
Warto zadbać o to, by podkład jakiego użyjemy na początku, był w zbliżonym kolorze do tego, jaki docelowo chcemy uzyskać, czyli dla jednostek Unii powinniśmy użyć granatowego, a dla Konfederacji szarego. Ja użyłem sprayów kupionych w Castoramie marki Duplicolor z serii przeznaczonej dla karoserii samochodowej. Bardzo dobrze kryją i mocno przywierają. Plusem jest tu też cena, po około 18 zł za 500 ml. Należy zwrócić uwagę, by były one matowe, a przed użyciem bardzo dobrze je wymieszać. W używaniu kolorowych farb do podładowania chodzi o to, by podkład był jednocześnie pierwszą warstwą koloru, z uwagi na drobny detal, który łatwo zalać farbą. Do malowania figurek wykorzystałem farbki Vallejo z palety Model Color.

Porada producenta: Należy uważać na to, aby kolory nie były zbyt ciemne! Na stole, przy słabym oświetleniu figurki Unii i Konfederacji mogą zacząć się zlewać, jest to widoczne zwłaszcza przy artylerii, której nie odróżniają sztandary. Doradzamy zatem, aby niebieski i szary, którego użyjecie był raczej jaśniejszy niż ciemniejszy. Przy malowaniu skali 6 mm ważne są też kontrasty – im większe, tym lepiej. Pozytywnie wpływa to na widok oddziału z odległości (a ciągle trzeba pamiętać, że widok oddziału z odległości to najważniejsze kryterium udanego malowania figurek 6 mm).

Polecamy też przeczytać krótki poradnik od Von Koenig Paints, o malowaniu figurek do BW: Lee za pomocą farb Kontrastów.

https://www.facebook.com/groups/615266705289069/posts/2522045271277860/

Spieszona kawaleria Unii.
Generałowie Brytyjscy

Become the most famous commander in history!