Nippon Kaigun

Spis Treści

Informacje ogólne

Od przejęcia władzy przez Tokugawę Ieasu na przełomie XVI i XVII wieku Japonia pozostawała przez ponad 250 lat w izolacji od świata. Interwencje mocarstw zachodnich i Rosji sprawiły, że Japończycy musieli szybko podjąć dzieło modernizacji swojego kraju i floty. Proces ten przyspieszył po zakończeniu wojny Boshin, która doprowadziła do obalenia szogunatu i przywrócenia do władzy cesarza, którego reprezentantami była nowa elita “autokratycznych technokratów”. Już w 1868 roku z połączenia flot poszczególnych panów feudalnych rozpoczęto tworzenie Cesarskiej Marynarki Wojennej, nazywanej Dai-Nippon Teikoku Kaigun lub krócej Nippon Kaigun.

Japoński przemysł był za słaby aby produkować nowoczesne okręty pancerne, dlatego Cesarstwo było zmuszone kupować je od zagranicznych producentów. Szybko związano się w tej kwestii z Anglią i Francją, które stały się głównymi producentami okrętów i gdzie szkolono ich załogi. Niektóre okręty kupowano dzięki pojawiającym się okazjom, tak było np. z były konfederackim okrętem pancernym CSS Stonewall.

W Japonii, która miała ograniczone zasoby finansowe początkowo większą popularność zdobyła koncepcja tzw. francuskiej młodej szkoły, zakładająca budowę raczej lekkich okrętów. Doświadczenia wojny japońsko – chińskiej i bitwy nad rzeką Yalu sprawiły, że Japończycy odrzucili koncepcje francuskie i przyjęli japońskie. Dzięki olbrzymim kontrybucjom wojennym mogli zlecić budowę floty pancerników (zbudowali je Brytyjczycy), które przyniosły Japonii zwycięstwo w wojnie z Rosją w 1904 – 1905 roku.

Predrednoty

GMT-JAP-001 Japanese starter fleet

To idealny zestaw na początek przygody z japońską flotą. Zawiera on następujące elementy:
Modele okrętów:
– pancernik typu Shikishima,
– krążownik pancerny typu Kasuga/Nisshin,
– krążownik pancernopokładowy typu Naniwa,
– krążownik pancernopokładowy typu Niitaka,
– 4 niszczyciele klasy Harusame (po 2 trafiają na podstawkę)
Zestawy rozkazów x6
Karty okrętów x8 (Kasuga i Naniwa mają po dwie opcje)
Koszulki ochronne na karty x8
Podstawki pod okręty z HDF’u x6

Od prawej, do lewej. Shikishima, Kasuga, Niitaka, Naniwa, Harusame.

GMT-JAP-002 Mikasa battleship

Klasa: 1
Długość podstawki: 14 cm.
Schemat kolorów: Standardowy japoński wojenny.
Liczba jednostek w opakowaniu: 1.
Liczba jednostek na podstawce: 1.

Zbudowany w Wielkiej Brytanii na podstawie planów pancerników typu Formidable, był jednym z najdoskonalszych okrętów w swojej epoce. Zdolny osiągać i utrzymać prędkość 18 węzłów, potężnie opancerzony i uzbrojony w 4 armaty kalibru 305 mm oraz szereg dział artylerii głównej był w stanie zwyciężyć z każdym przeciwnikiem. Jego główną siłą było wyposażenie w brytyjskie dalocelowniki, które znacząco poprawiały celność artylerii.
Mikasa był flagowym okrętem admirała Togo w bitwie pod Cuszimą i pozostałych starciach wojny rosyjsko – japońskiej.

Zdjęcie przedstawia starszy model okrętu – nowsza wersja posiada dodatkowo maszty.

GMT-JAP-003 Shikishima class battleship

Klasa: 1
Długość podstawki: 14 cm.
Schemat kolorów: Standardowy japoński wojenny.
Liczba jednostek w opakowaniu: 1.
Liczba jednostek na podstawce: 1.

Okręty typu Shikishima zostały zbudowane w brytyjskich stoczniach na przełomie XIX i XX wieku. Japonia posiadała jeszcze zbyt małe zdolności stoczniowe, aby podjąć się samodzielnej budowy pancerników, stąd też zamówiono je w Wielkiej Brytanii, co sprawiło, że były to bardzo udane okręty. Wzięły one udział we wszystkich ważniejszych starciach wojny japońsko – rosyjskiej.
Shikishima jak pozostałe japońskie pancerniki została zaprojektowana, aby tworzyć razem jeden zespół, stąd też posiada bardzo podobne statystyki do innych japońskich pancerników. To bardzo zbalansowany okręt o silnym uzbrojeniu i dobrym opancerzeniu.

Do pancernika Shikishima należy dodatkowo zamontować dwie wieże artylerii głównej (nie trzeba przyklejać, jeżeli ktoś chce nimi obracać!), oraz łodzie, które umieszczamy obok kominów – jak na obrazku.

GMT-JAP-004 Kasuga class armored cruiser

Klasa: 2
Długość podstawki: 12 cm.
Schemat kolorów: Standardowy japoński wojenny.
Liczba jednostek w opakowaniu: 1.
Liczba jednostek na podstawce: 1.
Liczba kart okrętów w zestawie: 2

Kasuga należała do bardzo udanej klasy krążowników pancernych typu Garibaldi, zbudowanych przez włoską stocznię Gio. Ansaldo & C., Sestri Ponente. Krążowniki te budowano nie jako rajdery, czy służące do zwalczania nieprzyjacielskiej żeglugi, ale jako okręty, które miały towarzyszyć w bitwie pancernikom, wypełniając drugorzędne cele. Stąd też ich bardzo dobre – jak na tę klasę – uzbrojenie i opancerzenie.

Model ten można skonfigurować na dwa sposoby, gdyż te bliźniacze okręty były inaczej uzbrojone. Kasuga z przodu miała wieżą z pojedynczą armatą 254mm, a z tyłu z dwoma armatami 203mm, podczas gdy Nisshin miał obydwie wieże wyposażone w armaty 203mm. Dlatego do zestawu dodane są dwie karty, aby można było – zmieniając tylko wieże – grać jedną lub drugą jednostką.

Model w wersji krążownika Kasuga (z jedną lufą armaty w przedniej wieży).
Krążownik Kasuga. Z przodu wieża z pojedynczą armatą kalibru 254mm, z tyłu wieża z dwoma armatami kalibru 203mm.
Krążownik Nisshin. Z przodu i z tyłu wieże z dwoma armatami kalibru 203mm.

GMT-JAP-005 Niitaka class protected cruiser

Klasa: 3
Długość podstawki: 12 cm.
Schemat kolorów: Standardowy japoński wojenny.
Liczba jednostek w opakowaniu: 1.
Liczba jednostek na podstawce: 1.

Krążowniki panceropokładowe typu Niitaka zostały zbudowane z myślą o szybkim rekonesansie na rzecz floty. Zaplanowano je aby były na tyle silne, aby móc spokojnie walczyć z większością krążowników pancernopokładowych o porównywalnej wielkości, stąd też np. dobre opancerzenie, rzadkie jak na tę wielkość okrętu.
Ze swoimi charakterystykami będzie bardzo dobrym okrętem do zwalczania innych jednostek 3 klasy przeciwnika.

GMT-JAP-006 Naniwa class armored cruiser

Klasa: 3
Długość podstawki: 10 cm.
Schemat kolorów: Standardowy japoński wojenny.
Liczba jednostek w opakowaniu: 1.
Liczba jednostek na podstawce: 1.
Liczba kart okrętów w zestawie: 2

Dwa krążowniki typu Naniwa zostały zbudowane w latach 80-tych XIX wieku w Wielkiej Brytanii, z uwagi na to, iż Japonia nie posiadała jeszcze odpowiednich zdolności stoczniowych, aby budować takie jednostki.
Naniwa opierała się na słynnym typie krążownika Esmeralda, który wyznaczył na pewien okres koncepcje budowy krążowników, szybkich (jak na lata 80-te), słabo opancerzonych ale mocno uzbrojonych. Okazało się jednak dosyć szybko, że krążowniki nie są najlepszymi platformami dla takich armat, w dodatku mają one dosyć niską szybkostrzelność.
Na początku XX wieku zostały one przezbrojone w szybkostrzelne armaty kalibru 152mm.

Model ten można skonfigurować na dwa sposoby – ze starymi armatami kalibru 260mm lub nowymi kalibru 152mm. Dlatego też do zestawu są dołączone dwie karty (jedna nazwana jako Naniwa, druga jako Takachiho), umożliwiając graczom użycie okrętów w wersji przed i po modernizacji.

Typ Naniwa – uzbrojenie główne przed modernizacją.
Typ Naniwa – uzbrojenie główne po modernizacji (armaty 152mm).
Naniwa. Wersja przed modernizacją z armatami kalibru 260mm.
Naniwa – wersja po modernizacji z armatami kalibru 152mm.

GMT-JAP-007 Harusame class destroyer

Klasa: 4
Długość podstawki: 8 cm.
Schemat kolorów: Standardowy japoński wojenny.
Liczba jednostek w opakowaniu: 4.
Liczba jednostek na podstawce: 2.
Liczba kart okrętów w zestawie: 2

Niszczyciele typu Harusame to 7 jednostek, pierwszych zbudowanych w Japonii kontrtorpedowców.
Typ Harusame to bardzo udane okręty, jedne z najszybszych w grze (29 węzłów!), uzbrojonych w bardzo mocne torpedy kalibru 457mm (4 WTR obrażeń!), są bardzo groźnym przeciwnikiem dla każdego okrętu nieprzyjaciela.

Harusame. W zestawie są dwie takie podstawki (w sumie 4 okręty).

GMT-JAP-008 Hayabusa class torpedo boat

Klasa: 4
Długość podstawki: 6 cm.
Schemat kolorów: Standardowy japoński wojenny.
Liczba jednostek w opakowaniu: 4.
Liczba jednostek na podstawce: 2.
Liczba kart okrętów w zestawie: 2

Torpedowce typu Hayabusa to klasa 15 okrętów, zbudowanych na początku XX wieku.
Małe, bardzo manewrowe, bardzo szybkie (29 węzłów!) i uzbrojone w dobre torpedy kalibru 457mm stanowią wielkie zagrożenie dla każdego przeciwnika.

Hayabusa. W zestawie są dwie takie podstawki (w sumie 4 okręty).

GMT-JAP-009 Izumo class armored cruiser

Klasa: 2
Długość podstawki: 14 cm.
Schemat kolorów: Standardowy japoński wojenny.
Liczba jednostek w opakowaniu: 1.
Liczba jednostek na podstawce: 1.
Liczba kart okrętów w zestawie: 1.

Po zwycięstwie nad Chinami, Japończycy rozpoczęli program rozbudowy floty, nazwany później programem 6+6. Zakładał on budowę 6 pancerników i 6 krążowników pancernych. Japońskie krążowniki pancerne miały pełnić rolę zwiadowców floty i walczyć w linii, współpracując z pancernikami.

Zgodnie z tą filozofią Izumo był takim pomniejszonym pancernikiem. Uzbrojenie główne stanowiły 4 armaty kalibru 203 mm, uzupełnione przez aż 14 dział kalibru 152 mm. Uzbrojenie uzupełniały armaty lekkie i wyrzutnie torped kalibru 457 mm. Jak na okręty tej wielkości były też naprawdę dobrze opancerzone. Dzięki zainstalowaniu nowoczesnych kotłów, mogły rozwijać prędkość około 20 węzłów.

Izumo będzie zatem postrachem wszystkich krążowników przeciwnika.

Okręty tego typu wzięły udział w bitwie pod Port Arthur, Ulsan i Cuszimą.

Izumo.
Izumo instrukcja.
Izumo rozmieszczenie łodzi.

Become the most famous commander in history!