BW:N wojska przeciwników


Na tej stronie znajdziecie opisy poszczególnych armii, nasze rekomendacje figurkowe oraz wzory malowania dla poszczególnych armii.

INFORMACJE O ARMIACH I MALOWANIE FIGUREK:

FRANCJA 1812 – 1815

KSIĘSTWO WARSZAWSKIE 1809 – 1814

BRUNSZWIK 1815

WIELKA BRYTANIA 1815

ROSJA 1812 – 1814

AUSTRIA 1809 – 1814

PRUSY 1813 – 1815

WESTFALIA 1812

Dodatkowo warto znać kilka stron, gdzie znajdziemy wiele wzorów malowania:

CENT JOURS – wszystkie wzory malowania FRANCJI, WLK. BRYTANII I PRUS NA 1815

NAPOLEONISTYKA – wzory malowania dla wszystkich armii (a także wiele opisów)

NAPOLEON.ORG – najlepsza polska strona napoleońska, wiele wzorów mundurów

NAPOLEON-SERIES.ORG dużo informacji, w tym linku mundury Austriaków

MUNDURY DLA ARMII PRUSKIEJ I SASKIEJ

RICHARD KNOTEL – setki tablic mundurowych tego XIX wiecznego autora

WOJNA NA PÓŁWYSPIE – mundury Hiszpanów

WŁOCHY I WITTEMBERGIA – najlepsza strona o tych mundurach

GDZIE KUPIĆ FIGURKI?

Figurki plastikowe w skali 1:72 można dostać w każdym dobrym sklepie modelarskim. Część zestawów doskonałem firmy Waterloo 1815 można kupić we Wrocławiu w sklepie Bolter.

KILKA SKLEPÓW Z FIGURKAMI PLASTIKOWYMI:

Zestawy Italeri, czy Zvezdy można dostać w wielu sklepach modelarskich w internecie. Warto też przeszukać Allegro. Jeśli chodzi o figurki plastikowe, to czasami niektóre zestawy mogą być niedostępne (zwłaszcza firmy HaT). Należy wtedy poszukać w sklepach modelarskich za granicą.

MARTOLA – chyba najlepiej wyposażony polski sklep modelarski.

La figurineplastique – doskonały sklep z Francji, jeśli coś jest na rynku, to oni będą to mieli.

Hannants – równie doskonały sklep z Wielkiej Brytanii.

Zestawy plastikowe nie załatwią jednak wszystkich potrzeb. Trzeba wtedy sięgnąć po figurki metalowe. Szczęśliwie na rynku jest kilku producentów, którzy sprzedają te figurki, dzięki czemu skompletujemy oddziały do każdej armii.  Uwaga, przeszukując asortyment niektórych sklepów, warto wiedzieć, iż czasem figurki 1:72 są także nazywane „20 mm”.

LISTA SKLEPÓW Z FIGURKAMI METALOWYMI:

Franznap miniatures – wspaniałe jakościowo figurki 1:72.
http://franznap.jigsy.com/SHOP
Niektóre zestawy Franznapa są dostępne w IG, ale obecnie, z uwagi na duże koszty i małe zainteresowanie nie planuje się dalszych dostaw.

Newline Designs – największy wybór figurek, praktycznie można uzupełnić wszystkie braki plastików.
Newline Designs
Figurki Newline są jednak zazwyczaj trochę mniejsze niż ich plastikowe odpowiedniki ze Zvezdy, czy Italerii. Nie należy zatem takich figurek mieszać na jednej podstawce z plastikowymi, gdyż będzie to źle wyglądać. Jako osobne jednostki spisują się i wyglądają bardzo dobrze. Tutaj można zobaczyć przykładowe zdjęcia kilku rosyjskich figurek w porównaniu do plastików:     http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=251&t=14147&start=45

Art Miniaturen (Schmaeling) – bardzo dobrze zaopatrzony niemiecki sklep. Figurki do praktycznie każdej armii (nawet Polacy!). Dobry wygląd i jakość produktów:
http://www.schmaeling.de/napoleonischer-krieg/?p=1

SHQ – duży wybór dla wielu armii.
http://www.shqminiatures.co.uk/Sitefiles/main.php
Ekipa GM używa np. węgierskich huzarów z tej firmy, to bardzo ładne i solidne figurki.

Schilling Figuren:
http://www.schilling-figuren.de/

Hagen Miniatures:
http://www.hagen-miniatures.de/index.php/en/

Wadą figurek metalowych jest oczywiście ich o wiele większa cena niż plastików 1:72 (w tym koszty wysyłki).

O figurkach metalowych i plastikowych warto poczytać jeszcze tutaj: https://bogowiewojny.wordpress.com/2014/01/13/rzecz-o-figurkach-czyli-plastiki-kontra-metale-172-kontra-15mm/

DSC_0104_zpsb1exown0
Piechota z Nassau

Przy malowaniu plastikowych figurek 1:72 niesłychanie istotne jest ich odpowiednie zapodkładowanie i polakierowanie, bez czego będziemy narażeni na odpadanie farby. Polecamy przeczytać dwa poradniki, jeden autorstwa MiSiA, drugi Maciejusa.
http://zgielk.blogspot.com/2015/04/bogowie-wojny-napoleon-poczatek-zabawy.html

http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=255&t=14712

Dzięki zastosowaniu tych metod nasze figurki będą zabezpieczone, i trwałe, umożliwiając bardzo długą nimi zabawę.

Bogactwo mundurów w trakcie wojen napoleońskich jest nieporównywalne z żadnym innym okresem w historii. O epoce tej mówiło się,  że to ostatni raz w historii, kiedy żołnierze szli do bitwy w galowych mundurach, co było oczywiście przesadą, ale rzeczywiście oprócz nielicznych formacji, żołnierze używali mundurów które były doskonale widoczne, ułatwiając orientację na polu bitwy własnym oficerom.

Jednocześnie w ciągu kilkunastu lat napoleońskiej sagi mundury zmieniały się wielokrotnie, przykładowo francuska piechota nosiła jeden wzór mundurów do 1808 roku, w latach 1808 – 1812 następny, by zmienić go trzeci raz w latach 1813 – 1815. Oznacza to, że francuski piechur spod Austerlitz, Borodino i Waterloo wyglądał zupełnie inaczej, mimo, że pierwszą i ostatnią bitwę dzieliło zaledwie 10 lat. Jest to z pewnością wyzwanie dla malarzy – natomiast w wyborze odpowiednich figurek pomoże linkowany powyżej temat na Forum Strategie, a także opisy w sklepie Instytut Gier.

Wzory malowania figurek (na przykładach) będą pokazywane stopniowo.

Ekipa GM Boardgames pragnie przy tej okazji serdecznie podziękować wszystkim fantastycznym graczom i malarzom, którzy pomalowali wiele doskonale wyglądających oddziałów. Efekty tej pracy można oglądać na naszych stronach.

Schtrasny (39)
Kolejne francuskie dywizje nadchodzą na pole bitwy – fragment bitwy pod Szewardino

Gdy brakuje figurek plastikowych w skali 1:72 istnieje kilka wyjść:
1. Możemy używać figurek zbliżonych jako tzw proxów (figurek zastępczych). Na przykład zestawu rosyjskich dragonów gwardii http://www.instytutgier.pl/pl/p/Zvezda-6811-Russian-Dragoons/140 jako zwykłych dragonów rosyjskich, których na razie brakuje. Kiedy stworzony zostanie odpowiedni zestaw, warto będzie je wymienić na poprawne.
2. Jeśli nasza awangarda ma kilka rodzajów wojska, możemy też poczekać na pojawienie się odpowiedniego zestawu, a w międzyczasie wykorzystywać inne.
3. Możemy konwertować, tj. przerobić z istniejących figurek. Np. zabrać głowę z jednego żołnierza i przyczepić do drugiego (z innego zestawu). Oczywiście nie wszystkie te konwersje są łatwe – podpowiedzi można znaleźć na podanym wyżej forum.
4. Zamówić metalowe figurki. Listę sklepów podaliśmy powyżej.

Become the most famous commander in history!