United States Navy

Informacje ogólne

Flota Stanów Zjednoczonych powstała w trakcie wojny o niepodległość tego kraju, ale wkrótce później została rozwiązana. W latach 90-tych XVIII wieku amerykańskie statki handlowe były wielokrotnie atakowane przez mauretańskich piratów na Morzu Śródziemnym. W odpowiedzi Amerykanie zlecili budowę 6 potężnych fregat i w 1794 roku powtórnie uchwalili powstanie floty – tym razem już na dobre.

W początkach historii US Navy okręty amerykańskie wzięły udział w kampanii przeciwko berberyjskim piratom i wojnie 1812 roku, bardzo dobrze się spisując.

Wojna secesyjna przyniosła nową, technologiczną jakość. Do służby we flocie wprowadzono okręty pancerne. Ich pierwszym przedstawicielem był USS Monitor, który dał nazwę całej klasie okrętów. Pod koniec wojny US Navy była jedną z najpotężniejszych marynarek wojennych na świecie.

Lata pokoju przyniosły wiele zaniedbań, które naprawiono dopiero w trakcie wojny amerykańsko – hiszpańskiej. Amerykanie zbudowali kilka nowoczesnych predrednotów, a ich flota zaczęła być coraz bardziej widoczna na świecie. Jej czas największej świetności miał dopiero nadejść. Czy będziesz potrafił sprawić, aby stało się to szybciej?

Okręty pancerne

USS Monitor

Zaprojektowany przez wizjonerskiego inżyniera Johna Ericssona, przez wielu był uważany za zbyt ciężki, aby nawet utrzymać się na wodzie, udowodnił jednak, że należy do najpotężniejszych okrętów epoki. Doskonale opancerzony, z niską burtą, przez co trudny do trafienia i zwrotny, mógł walczyć z każdym przeciwnikiem z epoki. Swoją największą chwałę przeżył w trakcie bitwy pod Hampton Roads, gdy powstrzymał konfederacki CSS Virginia od zniszczenia innych okrętów Unii.

Niestety był bardzo wrażliwy na warunki pogodowe i zatonął w trakcie sztormu u wybrzeży USA. Amerykanie w trakcie wojny secesyjnej zbudowali jednak kilkadziesiąt kolejnych monitorów, które wzorowały się na ich wielkim protoplaście.

Nasz model USS Monitor jest produkowany metodą druku 3D.

City Class ironclads

Okręty pancerne klasy City zostały sfinansowane przez pro-unijnego przedsiębiorcę Jamesa Buchanana Eadsa i zbudowane w stoczni w St. Louis. Ich przeznaczeniem było działanie na rzece Mississippi i jej dopływach, nie nadawały się do pływania po pełnym morzu.

Powolne, ale dobrze opancerzone i uzbrojone, były najsilniejszymi okrętami na rzece, wielokrotnie przyczyniając się do sukcesu unijnych kampanii, ze zdobyciem Vicksburga na czele.

Become the most famous commander in history!