brunszwik 1815

Awangarda Brunszwiku na rok 1815 jest jedną z awangard dostępnych dla graczy, którzy wybrali siły Wielkiej Brytanii, gdyż siły brunszwickie wchodziły w skład kontyngentu dowodzonego przez księcia Wellingtona w trakcie kampanii Waterloo.

Dywizja ta składa się z dwóch pułków piechoty (liniowego i lekkiego), uzupełnionego batalionem jegrów, pułku huzarów, pułku ułanów (2 szwadrony) i towarzyszącej artylerii. Jest to zatem awangarda nieliczna, ale mogąca być bardzo dobrze wyszkoloną i operującą wśród sprzyjających terenów (graczom zostaje dużo punktów do wydania na weteranów, czy tereny).

Wszystkie zdjęcia i malowanie figurek pochodzą od Jarka, autora bloga: http://wargamingowo.blogspot.com

Awangarda Brunszwiku na rok 1815:

Piechota.

br2linia

Piechota liniowa – podstawką jest zestaw firmy HaT 8026 Brunswick Leib Infantry, można jednakże skomponować ich również z figurek metalowych firmy Newline: http://newlinedesigns.co.uk/index.php?main_page=index&cPath=410_415_421

br1lekka

Piechota lekka – podobnie jak piechota liniowa, albo HaT, albo figurki metalowe.

br3 kpl2
br3 kpl
br3 kpl3

Piechota w komplecie:

HUZ01_zpsnpustp2x.jpg~original
HUZ02_zpsdkuwndt4.jpg~original

Kawaleria.
Huzarzy – Jarek skomponował ich w następujący sposób: 3 figurki huzarów z zestawu HaT Set 8174 Brunswick Cavalry, jeden model to huzar z zestawu Italeri z dorobioną kitą na czako. Podobnie jak przy piechocie można użyć metalowe figurki firmy Newline.

U01_zpstz88uajr
UL02_zps6zcfrarz

Ułani – pochodzą z zestawu Italeri Set 6039 Dutch-Polish Lancers.

Artyleria.

ART01
ART03
ART02

Artyleria Brunszwiku jest nieco bardziej wymagająca do zrobienia. Jarek stworzył ją następująco: „Jako kanonierów artylerii pieszej użyłem figurek z zestawu HaT – piechoty Brunszwiku (oficer i kanonier wyjmujący wycior z wiadra).
W artylerii konnej stoją kanonierzy z zestawu francuskiej artylerii konnej, którym dałem głowy z zestawu piechoty brunszwickiej HaT.
Działa z zestawu francuskiej artylerii konnej Italeri”.
Zestaw artylerii konnej Italeri to: Italeri Set 6018 French Line/Guard Artillery.

Generalicja.

005

Książę Brunszwiku jako generał (awangarda Jarka uczestniczyła w odtworzeniu bitwy pod Quatre Bras jako jedna z dywizji korpusu). Książę pochodzi z zestawu firmy Waterloo 1815 Set 028 Napoleonic Mounted Line Officers.

Tworząc tą dywizję pod zwykłą awangardę, trzeba jej dać wodza na podstawce 4×4 – księcia Brunszwiku, albo np. Księcia Orańskiego, który dowodził przez pierwszą część bitwy pod Quatre Bras całymi siłami aliantów:

001
A po lewej stronie generał Picton, jako dowódca korpusu.
004
BRUN01
BRUN4
BRUN7
BRUN6
BRUN5
BRUN8
BRUN9

Wreszcie awangarda w całej okazałości:

Become the most famous commander in history!