GENERAŁOWIE UNII

Porada ogólna

Najważniejsza zasada: w figurkach w skali 6 mm NIE chodzi o detal ale o efekt całościowy. Im bardziej skupisz się na próbie malowania wielu detali, tym bardziej utrudnisz sobie pracę, a efekt końcowy nie będzie godny zauważenia. Z odległości pół metra tych detali nie będzie widać, a podczas bitwy będziesz obserwował figurki często z jeszcze większego dystansu. Skala 6 mm jest skalą służącą do rozgrywania wielkich bitew, a nie mająca przynosić radość z malowania detali pojedynczych figurek. Oczywiście pewna doza szczegółowości jest potrzebna, bo wpływa pozytywnie na widok całego oddziału, możemy do tego zaliczyć pasy, ładownice, sprzączki na pasach itd. Ostatecznie poziom szczegółowości zależy tylko od Ciebie.Dziennik bojowy malarza 6 mm

Warto zadbać o to, by podkład jakiego użyjemy na początku, był w zbliżonym kolorze do tego, jaki docelowo chcemy uzyskać, czyli dla jednostek Unii powinniśmy użyć granatowego, a dla Konfederacji szarego. Ja użyłem sprayów kupionych w Castoramie marki Duplicolor z serii przeznaczonej dla karoserii samochodowej. Bardzo dobrze kryją i mocno przywierają. Plusem jest tu też cena, po około 18 zł za 500 ml. Należy zwrócić uwagę, by były one matowe, a przed użyciem bardzo dobrze je wymieszać. W używaniu kolorowych farb do podładowania chodzi o to, by podkład był jednocześnie pierwszą warstwą koloru, z uwagi na drobny detal, który łatwo zalać farbą. Do malowania figurek wykorzystałem farbki Vallejo z palety Model Color.Porada producenta: Należy uważać na to, aby kolory nie były zbyt ciemne! Na stole, przy słabym oświetleniu figurki Unii i Konfederacji mogą zacząć się zlewać, jest to widoczne zwłaszcza przy artylerii, której nie odróżniają sztandary. Doradzamy zatem, aby niebieski i szary, którego użyjecie był raczej jaśniejszy niż ciemniejszy. Przy malowaniu skali 6 mm ważne są też kontrasty – im większe, tym lepiej. Pozytywnie wpływa to na widok oddziału z odległości (a ciągle trzeba pamiętać, że widok oddziału z odległości to najważniejsze kryterium udanego malowania figurek 6 mm).


Generałowie Unii będą stanowili również spore wyzwanie, chociaż główne zasady są takie same, jak w przypadku malowania pozostałych figurek, są też nieco łatwiejsi do pomalowania w porównaniu do generałów Konfederacji. Mundury były granatowe. Podobnie jak w przypadku generałów Konfederacji zamawiano je indywidualnie, ale kolor był praktycznie zawsze ten sam. Polecamy oczywiście jak najjaśniejszy rodzaj niebieskiego, aby figurki były rozpoznawalne na stole.
Generał George Meade. Warto od razu zwrócić uwagę, iż generałowie Unii nie nosili swoich dystynkcji na kołnierzach, lecz na ramionach. Kołnierz biały. (Wikipedia)Generał Ambrose Burnside konno (Wikipedia).


Generał Ambrose Burnside. Kapelusz generalski posiada złote sznury, które dobrze będą odznaczać model z daleka. Dystynkcje na ramionach (jako kreski) również złote. (Wikipedia).
Generał Burnside w otoczeniu swojego sztabu. (Wikipedia).


Generał Hancock i jego sztab. Warto zwrócić uwagę na różne nieregulaminowe odstępstwa (Wikipedia).Generał McClellan w mundurze polowym (w takim są nasze modele). Czaprak koński granatowy ze złotymi wykończeniami (Wikipedia).A to już generał Sherman, obrazek wklejony głównie ze względu na koński czaprak i detale z tyłu generała (Wikipedia).Siodło końskie generała McClellana. Wikipedia.


Inne siodło końskie generała McClellana. (Wikipedia)


Koń generała Granta (Wikipedia). Żołnierze w płaszczach.Generał Sherman w trakcie oblężenia Atlanty w 1864 roku. Wikipedia.Generałowie Unii. Malowanie: Rafałow.Malowanie koni:

Doskonały zbiór umaszczenia koni, informacji o odmianach, odbarwieniach, znakach charakterystycznych itd., znajduje się tutaj:

https://orig00.deviantart.net/b5f3/f/2012/106/8/e/guide_to_horse_colors_and_patterns_by_cedarseed-d412m28.jpg


Podstawowe rodzaje umaszczenia koni są następujące (za Wikipedia):

Pamiętając o znaczeniu kontrastów warto pomalować naszym koniom odmiany na nogach i głowie (to będzie dosłownie jedna kreseczka), z odległości będą znacznie lepiej wyglądać.


Odmiany na głowie (Wikipedia)
Odmiany na kończynach (Wikipedia)


Autorzy poradnika

Maciej Molczyk, Rafał Piątek.


Porady malarskie

Rafał PiątekZdjęcia
Agata Chmiel, Mateusz Kaziów, 14 Pułk z Luizjany, Wikipedia, Biblioteka Kongresu USA.
GM Boardgames

e-mail: biuro@gmboardgames.com


www.gmboardgames.com

www.bogowiewojny.wordpress.com

https://www.facebook.com/godsofwarseries/


Oficjalnym forum gry i wydawnictwa GM Boardgames jest Forum Strategie: www.strategie.net.plCopyright © GM Boardgames Maciej Molczyk, Wrocław 2017

Poradnik można użytkować i wydrukować do gry w Bogowie wojny – Robert E. Lee