GENERAŁOWIE KONFEDERACJI

Porada ogólna

Najważniejsza zasada: w figurkach w skali 6 mm NIE chodzi o detal ale o efekt całościowy. Im bardziej skupisz się na próbie malowania wielu detali, tym bardziej utrudnisz sobie pracę, a efekt końcowy nie będzie godny zauważenia. Z odległości pół metra tych detali nie będzie widać, a podczas bitwy będziesz obserwował figurki często z jeszcze większego dystansu. Skala 6 mm jest skalą służącą do rozgrywania wielkich bitew, a nie mająca przynosić radość z malowania detali pojedynczych figurek. Oczywiście pewna doza szczegółowości jest potrzebna, bo wpływa pozytywnie na widok całego oddziału, możemy do tego zaliczyć pasy, ładownice, sprzączki na pasach itd. Ostatecznie poziom szczegółowości zależy tylko od Ciebie.Dziennik bojowy malarza 6 mm

Warto zadbać o to, by podkład jakiego użyjemy na początku, był w zbliżonym kolorze do tego, jaki docelowo chcemy uzyskać, czyli dla jednostek Unii powinniśmy użyć granatowego, a dla Konfederacji szarego. Ja użyłem sprayów kupionych w Castoramie marki Duplicolor z serii przeznaczonej dla karoserii samochodowej. Bardzo dobrze kryją i mocno przywierają. Plusem jest tu też cena, po około 18 zł za 500 ml. Należy zwrócić uwagę, by były one matowe, a przed użyciem bardzo dobrze je wymieszać. W używaniu kolorowych farb do podładowania chodzi o to, by podkład był jednocześnie pierwszą warstwą koloru, z uwagi na drobny detal, który łatwo zalać farbą. Do malowania figurek wykorzystałem farbki Vallejo z palety Model Color.Porada producenta: Należy uważać na to, aby kolory nie były zbyt ciemne! Na stole, przy słabym oświetleniu figurki Unii i Konfederacji mogą zacząć się zlewać, jest to widoczne zwłaszcza przy artylerii, której nie odróżniają sztandary. Doradzamy zatem, aby niebieski i szary, którego użyjecie był raczej jaśniejszy niż ciemniejszy. Przy malowaniu skali 6 mm ważne są też kontrasty – im większe, tym lepiej. Pozytywnie wpływa to na widok oddziału z odległości (a ciągle trzeba pamiętać, że widok oddziału z odległości to najważniejsze kryterium udanego malowania figurek 6 mm).Generałowie Konfederacji będą stanowili największe wyzwanie, chociaż główne zasady są takie same, jak w przypadku malowania pozostałych figurek. Mundury były szare lub (tutaj odmiana w porównaniu do piechoty) szaroniebieskie. Polecamy ten drugi odcień, bo dzięki temu mogą się oni ciekawie wyróżniać spośród reszty armii.

Warto pamiętać, że generałowie najczęściej kupowali swoje wyposażenie prywatnie, więc różnorakie odstępstwa i wariacje są jak najbardziej dopuszczalne, byleby tylko nie były dominujące.
Robert E. Lee wraz z synami (Wikipedia)Generał Thomas „Stonewall” Jackson pokazuje szaroniebieski kolor kurtki (Wikipedia).


J.E.B Stuart. Warto zwrócić uwagę na często stosowane wśród generałów rękawice. Najczęściej białe lub żółte (Wikipedia).


J.E.B Stuart na koniu. Szary mundur i białe (kremowe) rękawice (Wikipedia).Generał Jackson wraz z członkami swojego sztabu (Wikipedia).


Generał Jackson. Warto zwrócić uwagę na rząd koński. Siodła brązowe lub czarne, czapraki granatowe, czasem czerwone. (Wikipedia).Gwiazdki generalskie na kołnierzu. Oczywiście malowanie gwiazdek jest absurdem, ale można pomyśleć o jednej złotej kropce, lub krótkiej linii, która będzie je symbolizować. Stójkowy kołnierz (a taki mają nasze modele), był najczęściej biały. Wikipedia.Bardzo charakterystyczne dla generałów Południa były złote węzły. Nosili je również oficerowie niższych stopni, aczkolwiek nie były aż tak grube i ozdobne. Oczywiście malowanie węzłów znowu byłoby absurdem, ale ponownie warto aby na rękawie pojawiła się złota kreska, która będzie je symbolizować. (Wikipedia)Generałowie Konfederacji. Malowanie: Rafałow.

Malowanie koni:

Doskonały zbiór umaszczenia koni, informacji o odmianach, odbarwieniach, znakach charakterystycznych itd., znajduje się tutaj:

https://orig00.deviantart.net/b5f3/f/2012/106/8/e/guide_to_horse_colors_and_patterns_by_cedarseed-d412m28.jpg


Podstawowe rodzaje umaszczenia koni są następujące (za Wikipedia):

Pamiętając o znaczeniu kontrastów warto pomalować naszym koniom odmiany na nogach i głowie (to będzie dosłownie jedna kreseczka), z odległości będą znacznie lepiej wyglądać.


Odmiany na głowie (Wikipedia)
Odmiany na kończynach (Wikipedia)

Autorzy poradnika

Maciej Molczyk, Rafał Piątek.


Porady malarskie

Rafał Piątek


Zdjęcia


Agata Chmiel, Mateusz Kaziów, 14 Pułk z Luizjany, Wikipedia, Biblioteka Kongresu USA.
GM Boardgames

e-mail: biuro@gmboardgames.com


www.gmboardgames.com

www.bogowiewojny.wordpress.com

https://www.facebook.com/godsofwarseries/


Oficjalnym forum gry i wydawnictwa GM Boardgames jest Forum Strategie: www.strategie.net.plCopyright © GM Boardgames Maciej Molczyk, Wrocław 2017

Poradnik można użytkować i wydrukować do gry w Bogowie wojny – Robert E. Lee